طوطی کاکادو مطالب آموزشی

کاکادو

طوطی‌کاکُلی یا کاکاتو (Cockatoo) نوعی طوطی است از خانواده طوطی‌کاکلیان (Cacatuidae) که دارای ۲۱ گونه می‌باشد.

خانواده طوطی‌کاکلی در استرالزی سکونت دارند و زیستگاه آن‌ها از فیلیپین و جزایر شرق اندونزی در والاسیا تا گینه نو، جزایر سلیمان و استرالیا ادامه دارد.

طوطی‌کاکلی‌ها مانند بسیاری از طوطی‌ها می‌توانند پرندگان خانگی بسیار مناسبی باشند که دلیل آن هم نیز هوش بسیار بالای آن‌ها و اجتماعی بودنشان می‌باشد. اگر چه این ویژگی‌ها به درستی کنترل نشوند و طوطی آموزش‌های لازم را نبیند، خود می‌تواند باعث بروز مشکلات بسیار زیادی شود. در طوطی‌کاکلی‌ها، تاج صاف نشانه‌ای از ترس می‌باشد. تاج کاملاً ایستاده نشانهٔ تعجب و حالت تدافعی طوطی است. ساییدن منقار به یکدیگر نشانهٔ رضایت کاکاتو است و از سویی جیغ‌هایی با تن صدای بالا نشانه‌ای از ترس و خشم طوطی‌کاکلی می‌باشد.

طوطی‌کاکلی‌ها به میزان زادی از توجه و ارتباط با صاحب خود نیازمندند. ارتباط فیزیکی بین حیوان و صاحبش باید حداقل دو ساعت در روز باشد.

نگهداری از طوطی کاکادو

کاکادو به علت هوش فوق العاده و طبیعت فعال و شادابی که دارد، به یکی از محبوبترین پرندگان زینتی تبدیل شده است. بارزترین نشانه‌ی یک کاکادو تاج یا کاکل روی سر می‌باشد که گاهی آن را برافراشته می‌کند و در انواع مختلف آن‌ها این کاکل در اشکال مختلف وجود دارد. منقار قوی، جثه تقریبا بزرگ نسبت به سایر طوطی‌ها و روابط صمیمی آن‌ها از دیگر مشخصات بارز کاکادوها می‌باشد.

طوطی کاکادو به گونه‌ای استثنایی است و یشتر به جهت آکروباتیک بودنش جذابیت دارد تا سخن گفتنش. البته در بعضی از انواع آن‌ها سخنگوهای با استعداد هم یافت می‌شود. آن‌ها عموما سفید با کاکل زرد نیستند و انواع آن‌ها با رنگ و شکل و شمایل مختلف یافت می‌شوند و حتی بعضی از گونه‌ها در خطر انقراض قرار دارند و محافظت شده هستند.

با توجه به صدای ناهنجار، جثه بزرگ و منقار قوی، آن‌ها می‌توانند به وسایل مختلف آسیب وارد کنند. بنابراین نگهداری از طوطی کاکادو آسان نخواهد بود. با وجود این اگر توجه کافی به این نوع طوطی دارید، به شما علاقه زیادی نشان می‌دهد و به پرنده‌ای بسیار رام و اهلی تبدیل می‌شود و وابستگی شدیدی به صاحبش دارد.

در نوع صورتی کاکادو اگر به این پرنده توجه کافی نشود به عارضه کندن پرها دچار می‌گردد و در صورت بروز این حالت، برطرف کردن آن بسیار دشوار خواهد بود. کاکادوها در همه حال چه خوشحالی و چه ناراحتی و یا برای جلب توجه کردن همیشه جیغ‌های وحشتناکی می‌زنند که همین جیغ‌ها طرفداران آن‌ها را کم کرده است. 

در کل اگر شما وقت کافی برای سپری کردن با پرنده دارید اقدام به خرید کنید در غیر اینصورت یا شما از دست پرنده کلافه خواهید شد و یا پرنده از دست شما و قاعدتا این رفتار عاقبت خوشی نخواهد داشت. به هر حال در صورتی که وقت کافی ندارید و تمایل به نگهداری این پرنده دارید بهترین کار نگهداری جفت است که شامل هزینه سنگینی خواهد شد.

 

غذای طوطی کاکادو

 تخمه و دانه‌های دیگر مانند بادام و پسته همراه با میوه و سبزیجات غذای این گونه طوطی است. اگر از کاکادوهای بزرگ نگهداری می‌کنید دادن گردو و بادام سخت به صورت درسته هم مانعی نخواهد داشت. در کل جیره آن‌ها همان دانه‌های مختلف مانند تخمه، بادام، بادام زمینی و حتی بعضی از دانه‌های ریز مانند تخم کتان و ارزن می‌باشد که حتی کاکادوهای بزرگ هم قادر به پوست کردن و خوردن این دانه‌های کوچک هستند.

در رژیم آن‌ها حتما از میوه و سبزیجات مانند سیب و کاهو استفاده کنید و برخی حبوبات پخته هم گه گاه در اختیارشان قرار دهید تا در صورت تمایل از آن‌ها هم استفاده کنند. راز موفقیت در جلای پرهای کاکادوها تامین کلسیم و مواد معدنی و ویتامین‌هاست که در همان میوه و سبزیجات یافت می‌شود ولی با این وجود، دادن مکمل‌های تغذیه و حتی سپیا به کاکادوها مانعی نخواهد داشت و در صورت نیاز می‌توانید آن‌ها را نیز تهیه کنید.

اکثر کاکادو های اهلی سر میز با شما غذا خواهند خورد و می‌توان هر چیزی را به آن‌ها داد به غیر از چیزهایی که دستگاه گوارش طوطی‌ها را دچار اختلال می‌کند مانند (پنیر، نمک، ادویه جات و …).

تعیین جنسیت و تکثیر طوطی کاکادو

پرنده ماده بالغ از روی عنبیه قرمزش قابل تشخیص است و نرها چشمانی سیاه دارند. کاکادوها به راحتی با هم جفت می‌شوند و تکثیر آن‌ها نسبتا آسان است و بعضی از آنها به راحتی تکثیر میشوند. برای تکثیر نیاز به یک جفت آماده که با هم جفت شده‌اند و یک پاسیو داخلی یا خارجی دارید. تکثیر در لانه بهتر از کنده توخالی است. تکثیر کاکادوها با اکثر طوطی‌ها یکسان است…

پست های مرتبط

Call Now Button